slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Podróże

Jakie najlepsze wakacje w polskich górach?

Jakie najlepsze wakacje w polskich górach?

W Polsce mamy morze, mamy jeziora i mamy góry! Ponadto istnieje sporo pasm górskich różniących się wysokością, krajobrazem i klimatem. Cała południowa część naszego kraju to góry – od Karkonoszy i Gór Izerskich na zachodzie, przez Beskidy, po Tatry i Bieszczady. Każda część ma inne zalety, ale łączy je jedno – doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek górskimi ścieżkami.

Karkonosze i Góry Izerskie

Karkonosze to najczęściej odwiedzane pasmo górskie w Sudetach. Niezależnie od pory roku, śniegu czy słońca, wiele osób lubi spędzać czas na karkonoskich szlakach, a zwłaszcza na Śnieżce (1602 m n.p.m.), najwyższym szczycie Karkonoszy. Nic dziwnego – idąc od świątyni Wang do „humoru” Karkonoszy, miniecie Państwo trzy piękne ostoje – Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski.

Wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju

Najciekawsze platformy i punkty widokowe Karkonoszy i Gór Izerskich to Wysoki Kamień z nowo wybudowaną wieżą, najwyższy punkt widokowy Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, Złoty Widok w Michałowicach i Szklarskiej Porębie, punkt widokowy Zbójeckie niedaleko Małego Lampa, obok Samotni. 

Góry Stołowe 

Góry Stołowe aspirują do miana gór, na które wspinanie się wymaga wielkich umiejętności akrobatycznych. A dokładniej chodzi o labirynty skalne, które czasami są bardzo wąskie i mają przeróżne dziwne kształty. Będąc w Górze Stołowej koniecznie trzeba zobaczyć Szczeliniec Wielki – ich najwyższy szczyt ze schroniskiem, Błędne Skały – labirynt zbudowany z pomysłowo ukształtowanych skał, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Białe Skały, Puchacza Skałę czy Skały. – wszystkie formacje skalne powstają tu od milionów lat, a turyści mogą zobaczyć w ich kształcie dziwne kształty. 

Góry Sowie       

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa. Jedną z dróg na szczyt jest Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Obelisk Karl Wiesen – Schronisko Wielka Sowa. Pozostałe szczyty Gór Sowich to Mała Sowa, Kalenica i Włodarz. Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz nawet spotkać tu muflony – największy z nich w Polsce mieszka w Pöllövuor! W przerwie na wędrówki polecamy odwiedzić schroniska Pöllövuor – Sowa, Orzeł i Zygmuntówka, gdzie serwowane jest również lokalne piwo rzemieślnicze Pöllövuor.

Masyw Śnieżnika        

Pasmo górskie Śnieżnika obejmuje Śnieżnik (1425 m n.p.m.) (na szczycie Śnieżnika znajduje się nowo wybudowany taras widokowy, na który można wejść bezpłatnie przez cały rok) oraz okoliczne szczyty – Mały Śnieżnik (1337 m n.p.m. ) ), Goworek, Średniak, Czarna Góra, Puchacz, Stroma, Trójmorski Wierch czy Smrekowiec. Największe miasta regionu to Stronie Śląskie, Międzygórze, Kletno, Sienna i Bolesławów. W Stroniu, a właściwie w jego sąsiedztwie, Starej Morawie, znajduje się przepiękny zbiornik wodny, będący popularnym celem letnich wycieczek.

Góry Bystrzyckie i Orlickie   

Myśląc o Górach Bystrzyckich i Orlickich, warto z nimi połączyć Bystrzycę Kłodzką, Długopole-Zdrój i okoliczne miejscowości. Obie góry wydają się jałowe w porównaniu z Karkonoszami czy Górą Stołową – dlatego to miejsce jest tak magiczne. Mniej uczęszczane ścieżki są idealne dla tych, którzy cenią sobie dziką przyrodę i bardziej kameralną atmosferę. Tym bardziej, że Góry Bystrzyckie i Orlickie mają do zaoferowania o wiele więcej. Warto wjechać na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodę (977 m n.p.m.). Znajduje się tu nowoczesna, 23-metrowa wieża, z której można podziwiać widoki na okolicę. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Przełęcz Spalona, ​​gdzie zlokalizowany jest obóz dla uchodźców PTTK Jagodna. Tutaj krzyżują się ścieżki Bystrzycy. Miłośników przyrody wysyłamy do rezerwatu przyrody Torfowisko pod Zieleniec, który najatrakcyjniej prezentuje się jesienią.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie są górami dość niskimi, ale mogą zaspokoić życzenia miłośników pieszych wędrówek. Najważniejsze szczyty to Krzyżna Góra, Sokolik i Husyckie Skały. Najwyższym szczytem Rudaw jest Skalnik (945 m n.p.m.), choć ze względu na lesistość nie należy spodziewać się spektakularnych widoków. Wszystkie szlaki w Rudawach Janowickich są dość łatwe i jedynie ostatnie minuty wędrówki mogą sprawić trudności, szczególnie jeśli chodzi o Krzyżną Górę, na którą prowadzą strome schody. A jeśli już jesteśmy blisko schodów, to schody prowadzące do Sokolika Dużego mogą nieco niepokoić – czasami skrzypiące, blaszane schody to klasyka Rudaw!

Góry Opawskie – wypoczynek na szczycie Biskupiej Kopy

Góry Opawskie, położone w województwie opolskim, to jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce, nie oznacza to jednak, że są w czymkolwiek gorsze. Turyści, także mniej doświadczeni, chętnie wybierają się na Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Opawskich po polskiej stronie granicy. Istnieją cztery szlaki turystyczne, z czego dwa biegną po stronie czeskiej. Polskie drogi zaczynają się w Głuchołazach i Jarnołtówku.

Beskidy

Beskidy to bardzo szerokie pojęcie – jeśli chcemy dokładnie opisać to pasmo górskie, trzeba je podzielić na kilka mniejszych regionów: Beskid Śląski, Mały, Niski, Sądecki, Żywiecki, Makowski, Wyspowy. Beskid Mały, który jest naprawdę… mały, a jego głównymi atrakcjami są Czupel Wierch, Góra Żar i Międzybrodzie Żywieckie, Beskid Żywiecki na szczycie bardzo klimatycznej Babiej Góry (1725 m n.p.m.), Beskid Wyspowy, charakteryzujący się indywidualnymi szczytami . Wyłaniające się z mgły niczym morskie wyspy, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem (1310 m n.p.m.) czy Beskid Sądecki z najwyższym szczytem Radziejowej (1266 m n.p.m.) – to tylko część tego wszystkiego. zabytki Beskidu. Najbardziej popularną częścią jest Beskid Śląski.

Pieniny – polskie góry

Wakacje w Pieninach? Niezależnie od pory roku warto zaplanować wycieczkę we wspaniałe Pieniny. Znajdują się tu Trzy Korony (Okrąglica, Płaska Skała, Pańska Skała), które są jednocześnie najpopularniejszym punktem widokowym w całej okolicy oraz Sokolica ze słynną 500-letnią reliktową sosną, symbolem Pienin. ale niestety w złym stanie. Najciekawsze szlaki turystyczne rozpoczynają się w Szczawnicy, u zbiegu Dunajca i Grajcarka.

Tatry – Zakopane atrakcje turystyczne

O Tatrach słyszał chyba każdy – to nie tylko najwyższe, ale i najpopularniejsze góry w Polsce. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Tatr. Najważniejsze z nich to najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa (polecamy także inny wodospad – Wodogrzmoty Mickiewicza), Dolina Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Hala Gąsienicowa, Kościelisko, Giewont, Gubałóic Stawówkaywkayka, Caŭzary.

Bieszczady

O Bieszczadach trudno powiedzieć wiele – ich dzikość także domaga się ciszy. Bieszczadzkie drogi to miejsca niezwykle tajemnicze i niedostępne – to ten kierunek, który warto wybrać, jeśli marzymy o wakacjach z dala od cywilizacji. Choć nie można zaprzeczyć, że Bieszczady odwiedza coraz więcej turystów.

Góry Świętokrzyskie   

Najniższe i najstarsze góry Polski mają w sobie mnóstwo magii. Pasmo górskie Świętokrzyskie ma około 500 milionów lat! Najciekawsze trasy to Łysica i Łysa Góra. Na szczycie Łysej Góry, zwanej także Świętym Krzyżem, znajduje się najstarsza w Polsce kapliczka ze szczątkami Krzyża Świętego. Stąd właśnie wzięła się nazwa rozbójnika. Tuż obok sanktuarium znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicy oraz Gołobory, czyli ruiny skalne, co jest ewenementem w skali kraju (podobne tylko w województwie dolnośląskim). Do Świętego Krzyża można dojechać z Nowej Słupi – droga jest prosta i atrakcyjna.

Górska przygoda w komfortowych warunkach: Nocleg w górach

  1. Hotele i pensjonaty – w polskich górach znajduje się wiele urokliwych hoteli i pensjonatów, które oferują komfortowe pokoje, restauracje serwujące lokalną kuchnię oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak spa, baseny i sauny. Można wybrać się do popularnych kurortów takich jak Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba, gdzie znajdziesz wiele różnych noclegów dostosowanych do różnych budżetów i preferencji.
  2. Schroniska górskie – jeśli szukasz autentycznych górskich wrażeń, rozważ pobyt w jednym z wielu schronisk górskich. Znajdują się one w różnych miejscach, zarówno na szlakach turystycznych, jak i na szczytach górskich. Schroniska oferują proste dormitoria, stołówki serwujące pyszne jedzenie i niepowtarzalną atmosferę górskiego życia. Jest to idealny wybór dla miłośników pieszych wędrówek i osób ceniących bliski kontakt z naturą.
  3. Apartamenty i domki letniskowe – jeśli lubisz niezależność i prywatność, wynajęcie mieszkania lub wynajem na wakacje może być świetną opcją. W wielu miejscach w polskich górach znajdują się różnorodne apartamenty i domki różnej wielkości, w pełni wyposażone i zapewniające pełną swobodę podczas pobytu. To świetne rozwiązanie dla rodzin, grup przyjaciół czy osób ceniących sobie przestrzeń i możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków.
  4. Agroturystyka – jeśli marzysz o bliższym kontakcie z naturą i chcesz poznać życie na wsi, warto rozważyć pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Pola, łąki, zwierzęta hodowlane i spokojna atmosfera to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na gości. Agroturystyka to doskonały sposób na wypoczynek w zgodzie z naturą oraz okazja do poznania tradycji i kultury regionów górskich.
  5. Campingi i pola namiotowe – dla miłośników biwakowania i przygód na świeżym powietrzu w górach Polski znajduje się wiele kempingów i pól namiotowych. Można rozbić namiot w atrakcyjnych miejscach w otoczeniu górskiej scenerii i cieszyć się bliskością natury. Kempingi oferują różne udogodnienia, takie jak toalety, kuchnie i sprzęt do grillowania, aby zapewnić komfort podczas pobytu.

Niezależnie od Twoich życzeń, z pewnością znajdziesz w górach Polski nocleg spełniający Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na romantyczny wypad, rodzinne wakacje czy aktywne wakacje, te wszechstronne obiekty oferują komfort, relaks i niezapomniane wspomnienia górskich przygód.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.