Małopolskie obszary chronione, których jest ponad sto, są świadectwem historii naszego kraju, dobrem narodowym i unikalnym dziedzictwem kulturowym, budują tożsamość i są świadkami języka religijnego, zachowują swoje tajemnice i burzliwą historię. Co roku przybywa tu kilka milionów pielgrzymów i turystów, często z krajów tak odległych jak Filipiny. Warto wiedzieć, że wielokrotnie więcej osób przyjeżdża do Łagiewniki czy Kalwarii Zebrzydowskiej niż do Lourdes.
Czy warto odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach?
Zdecydowanie że tak. Są to sakralne miejsca, bardzo popularne przez pielgrzymów. Warto zacząć od Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest dla katolików szczególnie ważnym świętem – Świętem Miłosierdzia Bożego, które ze szczególną uroczystością obchodzone jest w Sanktuarium w Łagiewnikach. Ma najszerszy zakres i obejmuje wszelkie formy kultu Miłosierdzia Bożego. Możliwości u Łagiewnickiego nie są dostępne w Kościele polskiego papieża św. Jana Pawła II w Polsce. Świątynia to jedna z najnowszych świątyń w Polsce. Znajdują się w nim relikwie św. Jana Pawła II, czyli krew, papieski krzyż pasterski, ornat z zapinką i ornat z zapinką, które Papież niósł podczas zamachu na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja , 1981. Zawiera sutannę noszoną przez p. W Kaplicy Biskupiej można zobaczyć także nagrobek, który został przeniesiony z Groty Watykańskiej do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W sanktuarium znajduje się także ekspozycja repliki Całunu Turyńskiego, przybliżająca historię jego powstania i oficjalne badania nad jego autentycznością, miejsce pielgrzymki Papieża do Całunu oraz muzeum prezentujące pamiątki i przekazane mu rzeczy osobiste świat. Warto w tym miejscu dodać, że święta Faustyna była główną świętą i to on wyrzucono ją na ołtarze. Są tutaj organizowane Światowe Dni Młodzieży. Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach to wyjątkowe miejsce. Oba niezwykle atrakcyjne miejsce kontemplacji i wyciszenia.
Rozwój turystyki religijnej w Krakowie
Do znanych miejsc religijnych w Małopolsce możemy zaliczyć również: Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie i Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Koniecznie odwiedźcie także Katedrę Grobu Świętego i Klasztor Grobu Świętego w Miechowice. Są tylko dwa takie miejsca na świecie: Jerozolima i właśnie Miechowice. Grób Boży w katedrze jest wierną kopią grobowca w Jerozolimie i jest nawet starszy od grobowca znajdującego się obecnie w Ziemi Świętej. Fragment skały z grobu Chrystusa w Jerozolimie, otoczony koroną cierniową odlaną z brązu, przyniesiony jako średniowieczna relikwia, został wkomponowany w ściany Grobu Świętego. W katedrze przechowywana jest także kopia Całunu Turyńskiego. Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej to szczególne miejsce męki i kultu maryjnego w Polsce, odwiedzane przez ponad 1,8 mln turystów. Na przestrzeni wieków miejsce rozwijało się i rozrastało, powstał barokowy kościół z kultem cudownem wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor bernardynów, kapliczki na kalwaryjskiej drogi krzyżowej (drużki kalwaryjskie) z pustej Pięciu Braci Polaków i kaplicy świętej Marii Magdaleny – na wzór jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej powstał w 1999 roku napisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Sanktuaria – Kraków i Małopolska
Warto zobaczyć inne, wyjątkowe małopolskie sanktuaria.
- W Starym Sączu czci się św. Kingę, założycielkę miejscowego klasztoru sióstr klarysek. Świętej Kingi .
- Obraz Matki Boskiej w Tuchowie jest kultem XVI wieku. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów.
- Krzyża Świętego Opactwa Cystersów Kraków Mogiła .
- Licznie odwiedzane są też dwa sanktuaria maryjne w Zakopanem – Matki Królowej Tatr na Wiktorówkach oraz Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach .
- W Ludźmierzu pątnicy modlą się przed Matką Bożą Królową Podhala – „Gaździną Podhala”. Matki Bożej Królowej Podhala Ludźmierz .
- Nie można podać Polski – Katedry Wawelskiej świętych Wacława i Stanisława . W katedrze koronowano niemal wszystkich polskich królów. Grają się tutaj grobowce zarówno władców, jak i najwybitniejszych Polaków, bohaterów narodowych. Nosi ona cechy wielu stylów, jej początki XI wieku, otaczające ją wieniec 18 kaplicy. W czasie wolności przez Polskę niepodległości się i jest dziś dzień symbolem polskości i patriotyzmu.
Małopolskie miejsca religijne. Region dobry na pielgrzymki
1. Opactwo benedyktynów w Tyńcu
2. Opactwo cystersów w Mogile
3. Klasztor Kamedułów na Bielanach
4. Matki Bożej Królowej Podhala
Miejsca, które związane z promocją turystyki religijnej
Działania związane z promocją turystyki są ściśle powiązane z Małopolską. W Krakowie są wielu turystów religijnych. Małopolska to centrum pielgrzymkowe. Magiczny Kraków zachwyca różnymi obiektami religijnymi. Miasto Kraków jest słynne jeszcze z takich obiektów jak:
5. Sanktuarium św. Kingi
6. Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej
7. Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie
8. Sanktuarium Krzyża Świętego
Małopolska jest najlepszym miejscem dla pielgrzymek. Nie wystarczy kilku dni, żeby zwiedzieć wszystko, na pewno trzeba z ponad tydzień aby zobaczyć jak najwięcej.