slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Podróże

Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem

Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem

Wybierz się na spacer po białym piasku i najdłuższej nadmorskiej promenadzie w Europie. Wspaniały szlak turystyczny przez wydmy, który wije się przez malownicze nadmorskie miasteczka nad polskim Bałtykiem. Region ten, znany również z imperialnej architektury uzdrowiskowej, kryje w sobie prawdziwe perełki czekające na odkrycie. Jeżeli nie planujecie wakacji za granicą, koniecznie wybierzcie się nad Bałtyk w Polsce. Poniżej znajdziesz nasze propozycje najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Tak naprawdę większość z nich to miejsca bardzo popularne i odwiedzane przez wielu turystów w sezonie. Ale kto powiedział, że polskie wybrzeże można zwiedzać tylko na wakacjach?

Świnoujście

To historyczne miasto portowe, charakteryzujące się szczególnie piękną okolicą przybrzeżną, jest idealnym miejscem dla urlopowiczów na plaży i miłośników sportów wodnych. Historyczne centrum miasta łączy przeszłość z teraźniejszością, spacerując po barach i klimatycznych kawiarniach. Ratusz Staromiejski z Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Kościół Chrystusowy, Wieża Kościoła Lutra i Ratusz to tylko niektóre z atrakcji wartych odwiedzenia.Wybierz się także na wyjątkowy rejs na pokładzie Świnie.

Międzyzdroje 

Urocze Międzizdroje uznawane są za perłę kurortów nadbałtyckich. Kojący mikroklimat, czysta woda i dziewicza przyroda stwarzają idealne warunki do urokliwego odwiedzenia tego małego miasteczka. Spokojną okolicę można swobodnie zwiedzać na rowerze. Drobny piasek zachęca do relaksu. Warto wybrać się na wycieczkę na górę Gosan i Kautsa Gula. Widok na strome klify stamtąd jest imponujący i jest popularnym miejscem do robienia zdjęć.

Łeba

Ten urokliwy nadmorski kurort ma niepowtarzalną atrakcję: wydmy o wysokości do 42 metrów, które co roku przesuwają się na wschód o 3 do 10 metrów. Ten uroczy kurort w Polsce szczyci się niekończącymi się piaszczystymi plażami i tradycyjnym centrum miasta, które zachowało wspaniały urok dawnej wioski rybackiej. Łeba została oficjalnie uznana za uzdrowisko nadmorskie w 1862 roku, można tu podziwiać nostalgiczne budowle uzdrowiskowe z czasów starożytnych.

Kołobrzeg

W tym słynnym nadmorskim kurorcie znajduje się kolorowa nadmorska promenada, przy której znajdują się różne stragany sprzedające bursztyn i inne pamiątki. Poczuj radosną atmosferę, jaką emanuje to miejsce, spacerując po pięknej starówce lub jeżdżąc na rowerze przez rajski krajobraz. Kolberg posiada naturalne źródła słonej wody, które można zwiedzać przez cały rok dzięki morskiemu powietrzu i kojącym torfowiskom. Cichy spokój, dziewicza przyroda i szerokie, zaciszne plaże pozwalają na wielogodzinne spacery.

Półwysep Helski

Hel ma czasami tylko 200 metrów szerokości. To tutaj spotykają się pasjonaci sportów wodnych podążający za najnowszymi trendami. Dzięki wyjątkowym warunkom wietrznym polski półwysep Bałtycki jest rajem dla kiteboardzistów i szkół surfingu. Nurkowie też mają tu swoje miejsce. Podwodne wraki i urokliwe domki na plaży stanowią ciekawe tło dla młodych i starszych. Przytulne budynki z muru pruskiego, stare domy rybackie i pachnący las sosnowy tworzą przyjemną atmosferę, która emanuje wielkim spokojem.

Sopot

Ten tętniący życiem nadmorski kurort nazywany jest letnią stolicą Polski. Tutaj mieszkańcy i goście z całego świata spotykają się, aby świętować lato i cieszyć się życiem. Istnieje wiele restauracji, modnych kawiarni, barów muzycznych i klubów jazzowych, które tworzą swobodną atmosferę. Sopot to prawdziwy hit imprezowy, którego nie można przegapić.

Gdańsk

Wyjątkowe miasto portowe Gdańsk to miejsce, którego nie można pominąć odwiedzając Morze Bałtyckie. Urocze fasady Starego Miasta, luksusowe kamienice patrycjuszowskie i romantyczny Długi Targ to perełki, które zachwycą każdego. Tętniące życiem miasteczko studenckie słynie z bursztynu, tradycyjnego rzemiosła i zabytkowych modeli statków. Gdańsk położony jest nad Motławą, a jeśli masz ochotę wybrać się na plażę, komunikacja miejska zabierze Cię bezpośrednio nad Morze Bałtyckie.

Ustka

Ta dawna wioska rybacka została przekształcona w zadbany ośrodek zdrowia, w którym znajdziesz przytulne kawiarnie, oryginalne restauracje, galerie i muzea. Miasto portowe położone jest nad brzegiem rzeki Słupi, a z molo można podziwiać spiżową syrenę i podziwiać morze. Chipsy rybne, uliczni artyści i koncerty plenerowe tworzą przyjemną atmosferę, a długie spacery są atrakcyjne o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.

Lubiatowo

Małe, spokojne nadmorskie miasteczko na najbardziej wysuniętym na północ krańcu Polski. Piaszczysta plaża o długości 17 km w magiczny sposób przyciąga romantyków i zapewnia niezapomniane chwile. To Eldorado dla rowerzystów, turystów pieszych i miłośników przyrody oferuje możliwość wewnętrznej medytacji i zaprasza do odpoczynku i choć na chwilę porzucenia trosk dnia codziennego.

Trzęsacz

Pomiędzy Świnoujściem a Kołobrzegiem znajdują się strome klify, które warto zobaczyć ze wspaniałymi białymi piaszczystymi plażami. Tuż na tej skale znajduje się idylliczny basen z uroczym widokiem. Na skraju klifu znajdują się typowe ruiny starego kościoła. Do basenu prowadzi wiele schodów, ale warto. Jeśli masz szczęście, możesz oglądać kolorowe szybowce i podziwiać wspaniałą scenerię z jednej z wielu platform widokowych.

TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem

  • Jastrzębia Góra – jest to najbardziej wysunięte na północ miasto w Polsce, a zatem część polskiego wybrzeża najbardziej zbliżona klimatycznie do krajów położonych dalej na północ. Zwłaszcza zimą, kiedy bezludna plaża i malownicze wąwozy parku krajobrazowego Merenranta pokrywają się grubą warstwą śniegu, a zmarznięte, krystalicznie czyste powietrze zapewnia wspaniałe widoki na górujący nad plażą klif. Jest spokojnie i majestatycznie. Nawet bliskość metropolii (Jastrzębia Góra oddalona jest od Trójmiasta o zaledwie 50 km) nie zakłóca wyjątkowego charakteru tego miejsca.
  • Mielno – Latem – „polska Ibiza” i mekka imprez. Zimą – nieoficjalna stolica morsów w Polsce i z pewnością najpopularniejsze miejsce wypoczynku morsów nad Bałtykiem. Przypomina o tym przyjazny pomnik morsa na prawie 2-kilometrowym deptaku Mielna, którym można dojść do centrum Unieścia, podziwiając grafikę Koszalina, artysty działającego pod pseudonimem Cukin. Jeśli śnieg ich nie przykryje.
  • Gdynia – Najmłodsza część Trójmiasta to miasto, które zostało zbudowane w zasadzie od podstaw w okresie międzywojennym. Zachwyca modernistyczną architekturą (szczególnie przy ul. Lutego i Świętojańskiej 10) oraz Domem Torpedowym nad Bałtykiem – a także dwoma pływającymi muzeami na Skwerze Kościuszki (żaglowiec Dar Pomorza i niszczyciel ORP Błyskawica). To dobry pomysł na wakacje nie tylko dla miłośników niezwykłych budynków i statków (dla których warto polecić specjalne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych zimą w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego).
  • Półwysep Helski – Do XVII wieku na Heli można było dotrzeć jedynie łodzią lub pływając – i nikt nie zawracał sobie tym głowy, aby robić to zimą. Z biegiem czasu archipelag stał się jednak pasem piasku (tak niezwykłym, że portal The World Geography umieścił go na liście 15 najpiękniejszych półwyspów świata) i stał się celem urlopowiczów o każdej porze roku. Dlaczego trudno się dziwić? Ten bardzo wąski (w najcieńszym miejscu 150 m) i krótki (około 34 km) pas lądu oddzielający otwarte morze od Zatoki Puckiej kryje w sobie piękne krajobrazy i atrakcje. I działa jak magnes, nawet w temperaturach poniżej 0°C.
  • Międzyzdroje – Ten popularny kurort na wyspie Wolin swoją sławę zawdzięcza wysadzanej gwiazdami promenadzie wzdłuż Hollywood, przy której odbywają się uściski dłoni polskich artystów. O wolnych miejscach tutaj, na Letnim Festiwalu Gwiazd, można tylko pomarzyć. Gości jest wtedy aż 7 razy więcej niż stałych mieszkańców. Ale zimą, kiedy plaże, parki i ulice są puste, można się tu poczuć jak gwiazda. Zwłaszcza będąc w muzeum figur woskowych w „towarzystwie” m.in. Barack Obama, Kleopatra i Charlie Chaplin.
  • Sopot – Według redakcji The Guardian najlepszy kurort na polskim wybrzeżu to jedno z najlepszych miejsc w kraju… na zimowe szaleństwa. Także te o charakterze wysokogórskim. Czy trudno to sobie wyobrazić? I wyobraźcie sobie… jazdę na nartach z widokiem na morze. Takie połączenie możliwe jest tylko w jednym miejscu w Polsce – Łysej Górze, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Leśnej. Kolej o długości 286 m podnosi narciarzy na wysokość 110 m n.p.m., skąd mogą zjeżdżać po stoku, podziwiając z daleka wodę Zatoki Gdańskiej. Dla tych, którzy nie czują się pewnie na dwóch deskach, jest góra saneczkowa.
  • Ustka – Od dawna wiadomo, że zimą w morskim powietrzu występuje największe stężenie jodu – pierwiastka niezbędnego do pracy układu nerwowego i tarczycy. Ale Ustka nie wyczerpuje tematu użytecznych właściwości przyrody. 
  • Gdańsk – Trójmiasto. Znalazł się na podium najlepszych nadmorskich miast na wakacje – i nie ma w tym nic dziwnego. Jedno z najpiękniejszych starych miast w Europie, piękne plaże, niemal wszędzie fascynująca historia, całoroczne atrakcje wielkiego miasta, bliskość natury… I wysokie miejsce w rankingu „Guardiana” 40 najgorętszych kierunków turystycznych. Naprawdę rozgrzewa zmysły o każdej porze dnia i pory roku.
  • Świnoujście – Kanary, Kuba, Zanzibar i Świnoujście – choć wiele ich różni, łączy je jedno (właściwie dwie). Wszystkie z nich to wyspy i gorące kurorty. Dlatego wysoka pozycja Świnoujścia nikogo nie dziwi. Choć – z pewnością – ilość i siła argumentów przemawiających za zimowym wyjazdem do tego miasta jest naprawdę pozytywnym zaskoczeniem.
  • Kołobrzeg – Plaża, morze i nic więcej… Nic bardziej mylnego! Zwycięzca plebiscytu na najlepszą miejscowość nadmorską na wypoczynek gwarantuje atrakcje przez cały rok, także zimą. Wieki temu – potężna forteca. Gospodarz pieśni wojskowych w okresie PRL. Dziś – największe w Polsce centrum wellness i El Dorado dla tych, którzy nie mają dość plaży lub gdy jest już trochę za zimno na opalanie.

Morze Bałtyckie rozciąga się na długości ponad 800 kilometrów od polskiego wybrzeża do granicy niemieckiej w pobliżu Świnoujścia do Krynicy Morskiej na czele Wisły. Zjeździłem całe wybrzeże Bałtyku i rozglądałem się za najlepszymi miejscami na wakacje. Odwiedziłem popularne i spokojniejsze miasta i odkryłem ich atrakcje – piaszczyste plaże, wydmy, strome klify, latarnie morskie, przybrzeżne jeziora i dziką przyrodę. Byłam zaskoczona, że ​​Bałtyk jest tak różnorodny!

Wschodni Bałtyk – gdzie nad morze od Łeby do Krynicy Morskiej?

Wschodnia część wybrzeża Bałtyku kojarzona jest z wieloma atrakcjami przyrodniczymi oraz z Trójmiastem, które posiada wiele atrakcji i zabytków znajdujących się na liście UNESCO. W tej części Polski można spotkać obiekty geograficzne tj. dwie wąskie nogi – półwysep helski i odnoga wiślana, przez którą przechodzi granica rosyjska. Znajduje się tu także jedyna w Polsce depresja Żuławy Wiślane, położone 2 metry poniżej poziomu morza, oraz Wyspa Sobieszewska, którą uwielbiają foki bałtyckie.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.