slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Rekreacja

Kraków – miejsca rekreacyjne dla każdego

Kraków – miejsca rekreacyjne dla każdego

Okolice Krakowa pełne są miejsc, w których można odpocząć i przyjemnie spędzić czas. Dodatkowo sam Kraków posiada wiele pięknych terenów zielonych. Jeśli lubisz odkrywać urzekające miejsca, wędrować po kanionach, spacerować obok pięknego jeziora i podziwiać wspaniałe panoramy z punktów widokowych, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz tu propozycje miejsc, które warto zobaczyć.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Popularne atrakcje rekreacyjne w Krakowie
 • Ciekawe miejsca w Krakowie
 • Gdzie można odpocząć podczas weekendu w Krakowie?

Popularne atrakcje rekreacyjne w Krakowie

Atrakcje w Krakowie są wielu. Stolica małopolski jest wiadoma dzięki różnych klasztorów, architektury, eksponatów, dzielnicy Nowa Huta, figur woskowych, kultury żydowskiej, smoczej jamy. Miasto Kraków codziennie odwiedza dużo turystów z całego świata. Są wielu atrakcji dla dzieci. Kraków to jedno z największych miast Polski. Żeby poznać to miasto, trzeba odwiedzić panoramę Krakowa, poznać mieszkańców Krakowa. Będąc w Krakowie, warto odwiedzić restaurację. Zjeść w Krakowie Polskie dania. Co jeszcze warto zwiedzić ? 

 • Planty Krakowskie – spacer ulicami Krakowa uzupełni spacer po najstarszym parku Krakowa – Plantach, zbudowanym na miejscu dawnych murów miejskich. Po usunięciu murów teren za nimi i fosę przekształcono w park publiczny, co było wówczas dość nowatorską koncepcją.
 • Kładka Ojca Bernatka – naszą wycieczkę po Podgórzu rozpoczęliśmy od kładki dla pieszych Bernatka, bo dla wielu właśnie tu rozpoczyna się przygoda z Podgórzem. Zdania na temat wyglądu bramy są podzielone, nie zmienia to jednak faktu, że stała się ona jednym z symboli miasta i ważnym łącznikiem obu światów. Budowa kładki dla pieszych w tym miejscu doprowadziła do naturalnego przedłużenia promenady wzdłuż ulicy Kazimiera. Mostowa leżała po drugiej stronie rzeki i w ciągu kilku lat całkowicie zmienił się charakter obu brzegów Wisły. Dzięki tej inwestycji na Kazimierzu i Podgórzu powstało wiele kawiarni, restauracji i pubów.
 • Kopiec Krakusa – najlepszy na zachód słońca – Jeśli zapytalibyście nas, jaki jest nasz ulubiony punkt widokowy w Krakowie, wskażemy Wam Kopiec Krakusa. Z tego miejsca rozpościera się idealna panorama na Podgórze, Kazimierz i dominujące nad okolicą Wzgórza Wawelskie, jednak prawdziwa magia dzieje się tu o zachodzie słońca, latem leży gdzieś za Lasem Wolskim, tworzy piękne oświetlenie całego miasta. Na terenach otwartych wokół Kopca Kraka panuje niemal piknikowa atmosfera, dlatego warto zabrać ze sobą koc i trochę jedzenia 😉
 • Park Bednarskiego – choć Park Bednarskiego na krakowskim Podgórzu nie należy do największych parków w Krakowie, to z pewnością jest jednym z naszych ulubionych zielonych zakątków miasta. Położona z dala od szlaków turystycznych, nieruchomość ta jest idealnym miejscem na krótką przerwę podczas spacerów po Podgórzu. Nie zapomnij zabrać ze sobą orzeszków ziemnych dla lokalnych wiewiórek: ). Przyzwyczaj się do ludzi, jedzą poza twoim zasięgiem.
 • Zalew Zakrzówek – jeżeli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, czego nie mają inne miasta w Polsce, koniecznie odwiedź Zalew Zakrzówek. Nie był to twór naturalny, gdyż powstał w nieczynnym kamieniołomie wapienia, nie zmienia to jednak faktu, że przyroda szybko przyjęła swój bieg i okolica. Otaczający zbiornik wodny jest obecnie dziką oazą w środku miasta. To miejsce ma niezwykły urok.
 • Kopiec Kościuszki – szukasz innej perspektywy? Zapraszamy na Kopiec Kościuszki – wybudowany w 1823 roku ku pamięci przywódcy powstania, dziś stanowi dogodny punkt widokowy na Kraków i okolicę. Wejście na szczyt kopca jest płatne, ale panoramę miasta można podziwiać także z kawiarni Twierdzy Kościuszki (również nocą).

Ciekawe miejsca w Krakowie

 • Stare Miasto w Krakowie – można pokusić się o kreatywność i oryginalność, ale naszym zdaniem lista miejsc, które trzeba odwiedzić w Krakowie zaczyna się od Starego Miasta. Ten najstarszy i najsłynniejszy obszar miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku – już na pierwszym wpisie! W turystycznym centrum Krakowa coś się dzieje niemal przez całą dobę, choć o każdej porze dnia i roku obserwujemy nieco inną dynamikę. Są tutaj dużo pomników.
 • Rynek Główny w Krakowie – jeśli Stare Miasto jest sercem Krakowa, to Rynek jest jego sercem. Krakowski rynek jest największym w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Pełne turystów z Polski i zagranicy, rozmowy o każdej porze dnia przeplatają się z muzyką rozmaitych muzyków, kopyt koni ciągnących wozy i dźwiękami trąb. Znajduje się tutaj bardzo dużo zabytków. Kościół Mariacki to najbardziej znany obiekt religijny w Krakowie.
 • Sukiennice w Krakowie – wcześniej Sukiennice były galerią handlową wybudowaną przez Kazimierza Wielkiego. Nazwa Fabric Hall najwyraźniej pochodzi od tkanin, często importowanych z Niemiec i Flandrii, które są sprzedawane w budynku. Dziś zabudowa Sukiennic jest bardzo elegancka, jednak trzeba sobie wyobrazić, że do końca XIX wieku obok murowanego budynku znajdowały się także drewniane rzeźnie, w których sprzedawano wszystko, łącznie z żywnością i zwierzętami. 
 • Wieża Ratuszowa w Krakowie – jeśli szukacie ratusza na Rynku, podobnego do tych, które mogliście widzieć w pobliskim Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie czy Tarnowie, to musimy Was rozczarować – nie znajdziecie. Taki budynek jest tylko tutaj. Warto go odwiedzić będąc na Rynku Krakowskim. 
 • Wzgórze Wawelskie – Wawel to wapienne wzgórze górujące nad Starym Miastem, będące świadkiem wzlotów i upadków Polski na przestrzeni ostatniego tysiąca lat. Na jego szczycie wzniesiono jedne z najważniejszych budowli w historii Polski i polskiego Kościoła rzymskokatolickiego: Zamek Królewski i Katedrę Św. Piotra. Stanisława i św. Wacława, czyli Katedra Wawelska. Tych miejsc nie trzeba przedstawiać, stały się pięknym elementem miejskiego krajobrazu. W kwietniu i maju przybywa się tu w poszukiwaniu oznak wiosny, której symbolem są kwitnące kwiaty magnolii, natomiast w letnie noce tereny zamkowe rozbrzmiewają muzyką w ramach Festiwalu „Wawel. Po zachodzie słońca”. Można obok podziwiać Smok Wawelski.

Gdzie można odpocząć podczas weekendu w Krakowie?

1. Forum Przestrzenie – Forum Spaces to już praktycznie instytucja – pamiętamy czasy, kiedy w dawnym Hotelu Forum odbywały się pierwsze małe imprezy okolicznościowe, a teraz jest to duży kompleks, który przyciąga chętne tłumy. Latem możesz cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Znajdziecie tu zarówno przestrzeń śniadaniową, bar i proste menu na lunch i kolację, jak i food court ze smakami z całego świata oraz food trucki. 

 2. Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy w Polsce park narodowy położony 20 km na północ od Krakowa i jest idealnym celem na jednodniową wycieczkę poza Kraków – takie wycieczki robimy dość często. Wspaniałe wapienne skały, zamki na Szlaku Orlich Gniazd, ciemne jaskinie, niezwykłe historie i lokalny klimat sprawiają, że wizyta w Ojcowskim Parku Narodowym to obowiązkowy punkt programu wizyty w Visit Kraków i Małopolska. Zachęcamy również do zakupu naszego e-booka o Ojcowskim Parku Narodowym.

 3. Bagry – nowe atrakcje Krakowa zachęcają turystów. Bagry to wyjątkowe miejsce. Na zbiorniku znajduje się nadzorowane kąpielisko w czasie wakacji, trzy przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu morskiego. Oferowane są kursy pierwszej pomocy i certyfikaty. Wokół zbiornika znajdują się także dziewicze plaże W sezonie żeglarskim odbywają się imprezy i zawody plenerowe. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z pobliskiego placu zabaw.

4. Ogród Botaniczny – warto zobaczyć w Krakowie ogród botaniczny. Jest zazwyczaj otwarty dla zwiedzających tylko w okresie letnim, od połowy kwietnia do połowy października, za wstępem płatnym.

Mam nadzieję, że wymienione powyżej miejsca wpadną Ci do oka i podczas kolejnego weekendu będziesz chciał/a je zwiedzić. 

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.