slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Rekreacja

Najlepsze muzea w Krakowie 

Najlepsze muzea w Krakowie 

Kraków jest pełen muzeów i nie ma w tym przesady: w stolicy Małopolski znajdziesz jedne z najwspanialszych kolekcji w kraju i skarby, takie jak Arrasy Wawelskie, „Dama z łasiczką” czy „Hołd pruski” Matejki, które co roku przyciągają do Krakowa tysiące turystów.  W Krakowie dużo powstało muzeum. Wielu również znajduje się w okolicach Krakowa. Nie ma znaczenia, czy szukasz listy muzeów w Krakowie, które wzbogacą Twoją wycieczkę, czy też potrzebujesz znaleźć coś na deszczową pogodę. Poniżej znajdziesz wszystkie popularne krakowskie muzea, które musisz odwiedzić chociaż raz w życiu.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

 • Top 5 muzeum do zwiedzania w Krakowie 
 • Muzea, które możesz zwiedzić za darmo
 • Popularne muzea w Krakowie

Top 5 muzeum do zwiedzania w Krakowie

1, Pracownia i muzeum witraży –   dzięki swoim unikalnym cechom, jest to popularny muzeum miasta Krakowa. Znajduje się przy Aleja Zygmunta Krasińskiego 23. Czynny w godzinach od 11:30 do 16:30.

2. Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa – aby poznać niezwykłą historię tej dzielnicy, warto poświęcić na to czas, można tam zobaczyć przedmioty codziennego użytku. Znajdziesz go przy ulicy Bolesława Limanowskiego 51. Otwarty w godzinach 10:00 – 17:00, w poniedziałki jest zamknięty. 

3. Muzeum Wyspiańskiego (oddział Muzeum Narodowego) – jest to bowiem nowa kategoria na mapie muzeów krakowskich, a Wyspiański jest specyficznie powiązany z Krakowem. Lokalizacja to Sikorskiego 6. Czynny w godzinach 10:00 – 18:00.

4. Pałac Biskupa Erazma Ciołka (oddział Muzeum Narodowego) – ze względu na znakomite zbiory sztuki sakralnej zgromadzone w całej Małopolsce. Przy ulicy Kanonicza 17. Do zwiedzania w godzinach 10:00 – 18:00.

5. Podziemna Huta Stali, oddział Muzeum Krakowa – specjalnie dla lubiących zwiedzanie z lekką dreszczykiem emocji, jest on częścią muzeum historycznego miasta Krakowa. Osiedle Szkolne 37, od 9:00 – 17:00. 

Muzea, które możesz zwiedzić za darmo

Dni bezpłatnego wstępu do muzeów w Krakowie są różne. W Poniedziałki za darmo można odwiedzić Fabrykę Schindlera, znajduje się muzeum przy ulicy Lipowa 4, choć muzeum znajduje się daleko od Centrum Krakowa, Jednak warto zarezerwować wejściówkę. Kolejnym zabytkiem jest Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym. Oddział nie jest czynny zimą. Dalej warto zwiedzić Starą Synagogę. Również w poniedziałki są  za darmo wystały w Zamku Królewskim na Wawelu.

We wtorki najlepsze muzea do zwiedzania dla mieszkańców Krakowa będą Sukiennice, Muzeum Czapskich, Dom Jan Matejki, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum archeologiczne w Krakowie oraz muzeum historii.

W środy jednym z najważniejszych darmowych muzeów będą Galeria Pracownia Tadeusza Kantora, na Nowej Hucie warto odwiedzić muzeum Nowej Huty oraz podziemie. Apteka pod Orłem, a także Collegium Maius, Muzeum Armii Krajowej.

W czwartki można przyjść na ciekawe wydarzenia w Muzeum Dominikanów, zobaczyć dokumenty i fotografię w Cricotece muzeum Tadeusza Kantora. Zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.

W piątki Żydowskie muzeum Galicja, muzeum znajduje się niedaleko rynku. Muzeum Dominikanów również jest za darmo w piątki.

W soboty i niedziele do zwiedzania za darmo dzieł sztuki i historii Krakowa można zaliczyć  muzeum geologiczne, muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum mieści, Manggha. Jednym z najstarszych muzeów Archeologiczny. Muzeum został otwarty w 1850 roku.

Popularne muzea w Krakowie 

 1. Muzeum Narodowe w Krakowie
 2. Muzeum Sztuki Współczesnej 
 3. Dom Jana Matejki
 4. Zamek Królewski na Wawelu – można zobaczyć wystawy czasowe 
 5. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
 6. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego
 7.  Muzeum Inżynierii Miejskiej
 8. Sukiennice
 9. Muzeum uniwersytetu jagiellońskiego
 10. Fabryka Schindlera
 11. Muzeum sztuki i techniki japońskiej 
 12. Podziemia rynku
 13. Muzeum Czartoryskich – jest popularnych wsród narodów świata
 14. Muzeum Farmacji
 15. Muzeum etnograficzne
 16. Mocak
 17. Muzeum Armii Krajowej
 18. Muzeum Leonarda da Vinci
 19. Muzeum Tadeusza Pankiewicza

Mam nadzieję, że ten subiektywny przewodnik po krakowskich muzeach pozwoli Państwu odwiedzić wszystkie najciekawsze zakątki tego miasta i zostawi przyjemne wspomnienie. 

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.