slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Podróże

19 atrakcji Mazur – ciekawe miejsca, które WARTO zobaczyć

19 atrakcji Mazur – ciekawe miejsca, które WARTO zobaczyć

Mazury i Pięć Jezior Mazurskich to jeden z najbardziej zróżnicowanych i bogatych turystycznie regionów Polski. Kraj słynie z tysięcy jezior, rozległych lasów i dzikiej przyrody. To miejsce wypoczynku nie tylko dla miłośników żeglarstwa i wodnych atrakcji, ale także dla osób zainteresowanych historią, tajemnicami II wojny światowej, zabytkami hydroelektrowni, zamkami, imponującą architekturą, a nawet jeleniami.To miejsce idealne. Mazury mają wystarczająco dużo atrakcji dla wielu urlopowiczów. Oprócz zwiedzania regionu pieszo i na rowerze, można podziwiać mazurski krajobraz podczas żeglowania i pływania kajakiem.Dla ułatwienia przygotowaliśmy zestawienie 19 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach.

1. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Podróż po Mazurach niemal nie ma końca. Wystarczy wskoczyć na jacht i wyruszyć na piesze szlaki Pięciu Jezior Mazurskich. Na całej długości rozpoczyna się od jeziora Viarter i biegnie przez jezioro Nidokie, jezioro Bełdani, jezioro Mikołajskie, jezioro Tauti, jezioro Tautwisko, jezioro Simon, jezioro Jagodne, jezioro Bočne, jezioro Niegočín, jezioro Kisaino, jezioro Dalgin, jezioro Kirsaity, jezioro Mamri i do Vęgożewa Jest to droga wodna o długości ponad 100 km.

2. Jezioro Śniardwy – największe polskie jezioro

W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe jezioro w Polsce – Snyardwy. Z powierzchnią 113,8 km² jest większa od Radomia i tylko o 2 km² mniejsza od Torunia. Dwa razy więcej niż Legnica? Niezależnie od tego, do czego porównasz powierzchnię Signardoviego, wniosek jest jeden. To ogromne jezioro.

3. Giżycko oraz jeziora Niegocin i Kisajno

Położone pomiędzy jeziorami Niegoszyn i Kisaino, Giżycko jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez miłośników wypoczynku nad wodą miast w Krainie Jezior Mazurskich. W mieście znajduje się największy na Mazurach port pasażerski i port jachtowy, dlatego Giżycko latem staje się ośrodkiem żeglarstwa.

4. Mikołajki i jeziora Tałty oraz Mikołajskie

W dobie dużej swobody urbanistycznej i miejskiego chaosu, położone nad Jeziorem Mikołajskim i Tauti miasteczko Mikołajki wyróżnia się cieszącą oko spójnością architektoniczną. Niska zabudowa, czerwone spadziste dachy, tętniąca życiem promenada i jezioro pełne łódek to główne atrakcje turystyczne Mikołajek, które pozostawią miłe wspomnienia.

5. Jezioro Łuknajno i wieże widokowe

Odwiedzając Mikołajki, obowiązkowym punktem wycieczki jest przejażdżka rowerowa wokół jeziora Uknaino, które znajduje się tuż obok miasta. Podróż spokojnym tempem zajmuje około 3 godzin. Po drodze na kilku wieżach widokowych i w ich naturalnym środowisku można spotkać dziesiątki gatunków ptaków. Obserwowanie ich to esencja zrównoważonej i spokojnej slow turystyki, którą ostatnio się zajmuję.

6. Wilczy Szaniec – kwatera główna Hitlera

Bunkry w lasach pod Gierłoży, zwane Wilczym Szańcem, były jednym z najpilniej strzeżonych i najważniejszych zakątków III Rzeszy podczas niemieckiego ataku na Związek Radziecki H. Operacji Barbarossa. Hitler żył w wilczym legowisku przez około 800 dni. To tutaj w 1944 roku Claus von Stauffenberg próbował dokonać zamachu na nazistowskiego przywódcę.

7. Rzeka Krutynia i spływy kajakowe

Choć malownicza rzeka Krutynia nie bije żadnych rekordów długości (ma zaledwie 99 km długości), to jej liczne zakola i ciekawe ukształtowanie terenu czynią ją nie lada atrakcją dla kajakarzy i miłośników wypoczynku na łonie natury. Szlak Kajakowy Krutynia liczy 91 km i przebiega przez m.in. Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. To chyba jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie.

8. Ferma jeleniowatych (stacja badawcza PAN) w Kosewie Górnym

Chata Jeleniowata w Kosowie Górnym to jedna z przyjemniejszych niespodzianek podczas wycieczki po Jeziorach Mazurskich. Ośrodek prowadzony przez naukowców i miłośników jeleniowatych wykazał się szacunkiem w stosunku do zwierząt. Życie na stacji badawczej kręci się wokół jeleni, a turyści po prostu spokojnie obserwują dziką przyrodę.

9. Bunkry Mamerki (Mauerwald)

W regionie Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się kilka ważnych atrakcji turystycznych związanych z II wojną światową. Oprócz najsłynniejszego wilczego legowiska, w Mamerkach można zwiedzić podziemny bunkier, który niegdyś służył dowodzenia Armii III Rzeszy (OKH).

Stąd kierowano całym ruchem lądowym na froncie wschodnim, w tym legendarną bitwą pod Stalingradem. Trasa po Mamerkach składa się z trzech etapów tzw. bunkrów. Miasteczko Brygidy (tuż obok parkingu i kasy biletowej), muzeum specjalizujące się w II wojnie światowej przy najwyższej wieży widokowej na Mazurach oraz tzw. bunkier gigant na terenie źródła (kilkaset metrów przez most, odległe miejsce, ulica).

10. Śluza Leśniewo Górne i Dolne na Kanale Mazurskim

Szukając na Mazurach pozostałości po pruskich i niemieckich planach rozwoju tych ziem, wypada trafić na szlak Kanału Mazurskiego. Miał on połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie poprzez jezioro Mamry z Bałtykiem, przez rzeki Łynę i Pregołę. Budowę kanału wstrzymywano kilka razy z powodu toczących się wojen i pierwszej, i drugiej wojny światowej oraz kłopotów finansowych. Kanału nie dokończono, ale pozostało po nim kilka monumentalnych obiektów.

11. Reszel – zamek i historyczne Stare Miasto

Śmiem twierdzić, że Reszel to najpiękniejsze miasteczko, jakie widziałam podczas moich licznych wizyt na Warmii i Mazurach. Nad miastem dominuje zamek biskupi, konsekwentnie zabudowany wokół rynku z zabytkowymi kamienicami, ogromnym kościołem parafialnym i gotyckim mostem, a wszystko to kilkaset metrów od ratusza.

12. Święta Lipka i zabytkowe organy

Kilka kilometrów od Reszla w Świętej Lipce znajduje się Bazylika Mariańska, ważna atrakcja turystyczna na trasie zwiedzania dla osób wierzących i zainteresowanych architekturą sakralną. Byliśmy tu na koncercie organowym z udziałem barokowych organów z 1721 roku z ruchomymi postaciami. Chociaż nie mogliśmy usłyszeć koncertu, mieliśmy okazję zwiedzić bogate (a czasem przytłaczające) wnętrze sanktuarium.

13. Mrągowo i jezioro Czos

Kilka razy w roku Muryogobo jest naprawdę zatłoczone. Amfiteatr nad jeziorem Chos jest wypełniony po brzegi podczas niektórych dużych festiwali, takich jak Piknik Wiejski i Mazurska Noc Kabaretowa. Jednak Mlongobo to nie tylko miasto festiwalowe, to także miejsce ciekawe z turystycznego punktu widzenia. Zwłaszcza jeśli chcesz odpocząć od tłumów turystów w krainie Jezior Mazurskich.

14. Jezioro Mamry i Węgorzewo

Jezioro Mamri, drugie co do wielkości jezioro w krainie Wielkich Jezior Mazurskich, jest ważnym punktem na mazurskim szlaku turystycznym. Okolice jeziora Mamri oferują wiele możliwości uprawiania sportów wodnych i szeroką gamę atrakcji. Tuż obok znajdują się pomniki II wojny światowej, Mamerki, ruiny Kanału Mazurskiego ze śluzami Leśniewo oraz wiele ścieżek rowerowych.

15. Zamek w Kętrzynie

Kentshin i Mhlongowo łączy historia upartego niedźwiedzia, który zakłócił życie mieszkańców. Odcięta łapa niedźwiedzia znalazła się w herbie Mlongowa, a zwierzę, które miało tylko trzy nogi, zostało wpisane w herb rodziny Kentsin. I choć współczesny herb miasta przedstawia już wizerunek „idealnej” niedźwiedzicy, warto poznać tę ciekawą legendę, która łączy miasto.

16. Zamek Ryn

Podążając śladami historii Zakonu Krzyżackiego na terenie dawnych Prus Wschodnich, dotrzemy do Rynu, gdzie w krajobrazie dominuje zamek z końca XIV wieku. Krzyżacy chcieli wykorzystać go jako główny przyczółek do ataków na Litwę, a także bazę klasztoru krzyżowców.

17. Szczytno i ruiny zamku krzyżackiego

Po wylądowaniu na lotnisku w Šimani, do Szczetna jest już tylko kilka minut. Obecnie można odwiedzić odrestaurowane ruiny dawnego zamku krzyżowców, położone pomiędzy jeziorem Domove Douji (znanym również jako jezioro Doujie) a jeziorem Domove Mawe. Nawet jeśli to tylko ruina, starożytne historie sprawiają, że to miejsce ożywa w Twojej wyobraźni. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o historie o rycerzach pasowanych na rycerzy.

18. Ruciane-Nida

Jeśli szukasz ciszy i spokoju w otoczeniu przyrody, polecamy wizytę w Lucien Nida. Miasto położone jest w sercu Puszczy Piskiej, graniczącej z trzema jeziorami: Jeziorem Nickie, Grzyanka Mawa i Grzianka Wielka. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania atrakcji Mazur. Wyjątkową atrakcją Loudiane Nida jest zabytkowy obiekt do zbioru nasion. Powstała pod koniec XIX wieku i od tego czasu zajmuje się produkcją zboża z kukurydzy. W magazynie obieralni można składować jednocześnie do 180 ton kukurydzy.

19. Zabytki Staroobrzędowców we wsi Wojnowo 

Uważam, że niepozorna wieś Wojnowo to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek jakie widziałem w tej części Polski. Znaleźli w Wojnowie zaciszną miejscowość i założyli ją w 1830 roku. Około 12 lat później na jeziorze Dusz w Wojnowie zbudowano klasztor starowierców, a w 1923 r. wybudowano drewnianą cerkiew prawosławną. Zaśnięcie Bogurodzicy.We wsi zbudowano także neogotycki dom modlitwy Morena.

Co jeszcze warto zobaczyć na Mazurach i w okolicy?

Mazury to ogromny kraj, który nie kończy się na Wielkim Jeziorze Mazurskim. Jeśli wybieracie się na Warmię i Mazury, koniecznie odwiedźcie także inne rejony województwa. Najciekawsze obszary to: Mazury Zachodnie – Obejmuje tereny wokół Ostródy, Iławy i słynnego na całym świecie Kanału Elfa, gdzie można popływać łódką po trawie. Na Mazurach Zachodnich znajduje się także najdłuższe jezioro w Polsce, Jedziolak. Mazurskie Garbate – rejon chętnie odwiedzany przez Mikołaja z Žiğupodřoğpur. Położone jest w północno-wschodniej części Mazur. Jest znacznie spokojniejsza niż Kraina Jezior Mazurskich i jest doskonałym miejscem na spokojną wycieczkę. Olsztyn – stolica Warmii i województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto jezior, lasów i parków, jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce i pozwala na uprawianie wielu sportów wodnych bez konieczności opuszczania granic. Centrum można zwiedzić w ciągu jednego dnia jachtem, motorówką lub kajakiem.

Gdzie spać na Mazurach? Które miasto wybrać?

Mazury są dobrze przygotowane na przyjęcie w sezonie bardzo dużej liczby turystów. Największymi bazami noclegowymi dysponują Mikołajki, Giżycko, Mrągowo, Wilkasy i Ruciane-Nida. W czasie naszej pięciodniowej podróży przez Mazury, zatrzymaliśmy się w kilku miejscowościach:

  • Mikołajki – Hotel Amax nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego,
  • Giżycko – Hotel St. Bruno w dawnym zamku krzyżackim nad Kanałem Łuczańskim,
  • Ryn – Hotel Zamek Ryn w dawnym zamku krzyżackim.

Takie rozłożenie miejsc noclegowych pozwoliło nam na dotarcie do wszystkich interesujących punktów na mapie zwiedzania Mazur, bez niepotrzebnego nadkładania drogi. Możesz wziąć też pod uwagę nocleg w Węgorzewie (jeśli chcesz skupić się na północnej części Mazur) lub Mrągowie.

Jak dojechać na Mazury? Samoloty, pociągi i autobusy do Wielkich Jezior Mazurskich

Na Mazury można dojechać wszystkimi środkami transportu. Najpopularniejszą metodą podróżowania jest prywatny samochód. Ponadto komunikacja miejska łączy główne centrum Mazur z innymi częściami Polski. Podczas mojego wyjazdu na Mazury testowałem połączenie lotnicze Wrocław – Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Miejsce na Mazurach jest wyjątkowe.

Ciekawe miejsce na Mazurach są wiele. Warto odwiedzić każde. Plan zwiedzania jest duży. Atrakcje na Mazurach są różnorodne. Warto spędzić wakacje na Mazurach z rodzinną.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.