slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Podróże

Atrakcje we Wrocławiu. Co warto zwiedzić?

Atrakcje we Wrocławiu. Co warto zwiedzić?

Wrocław to jedno z najpopularniejszych polskich miast wśród turystów i studentów. Położony na Dolnym Śląsku, można z łatwością podróżować w góry i za granicę. Miasto jest obdarzone piękną scenerią, szeroką gamą restauracji i kawiarni oraz bogatą historią. Wrocław to także miasto spotkań. Warto choć dzień tu zajrzeć. To wystarczy, aby zobaczyć najsłynniejsze obiekty miasta. Sprawdź nasze sugestie!

Top 10 miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu?

  1. Muzeum Narodowe
  2. Ogród Japoński
  3. Polinka – kolejka linowa
  4. Fontanna Multemedialna
  5. Sky Tower Wrocław
  6. Mostek Pokutnic
  7. Hydropolis
  8. Ostrów Tumski
  9. ZOO Wrocław
  10. Panorama 

Stare Miasto, czyli serce całego Wrocławia

Stare Miasto to centrum Wrocławia, na którym znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Nie przegap tego, gdy tu jesteś! Rozpocznij swoją wizytę na wrocławskim Rynku, jednym z największych w Europie. Mieści się tu Ratusz, który znajduje się na liście najlepiej zachowanych obiektów zabytkowych w Polsce. Obok Ratusza i pod Złotym Słońcem znajduje się apartamentowiec, którego fasadę zdobią liczne detale architektoniczne. W nocy przez okno można zobaczyć wirtualnego mężczyznę, co robi ogromne wrażenie. Zobacz kolorowe domki szeregowe i zgub się w wąskich uliczkach, które kryją historyczne dekoracje, gigantyczne bramy i kreatywne puby. Na placu znajduje się także szklano-granitowa Fontanna Zdrój, która jest często fotografowana przez turystów. Jednym z najważniejszych punktów na tej trasie jest Jatki. Mówi się, że kiedyś znajdowała się tu rzeźnia i sklep mięsny.  Dlatego w centrum stoi słynny pomnik zamordowanych zwierząt. Warto sprawdzić ten urok!

Co zjeść na wrocławskim rynku?

Wrocławski Rynek to także miejsce, w którym znajdują się jedne z najlepszych restauracji i kawiarni w mieście. Ci, którzy odwiedzają Wrocław, szczególnie lubią:

  • Pierogarnię Rynek 26, gdzie można zjeść sławne piecuchy (pieczone pierogi z różnymi nadzieniami) czy placki ziemniaczane z sosami,
  • Oliwę i ogień 2.0 – włoska restauracja serwującą najlepsze pizze we Wrocławiu, a także oryginalny makaron z sosem pistacjowym,
  • Konspirę – klimatyczna knajpa z wystrojem rodem z PRL-u, która stanowi także małe muzeum historyczne z typowymi polskimi potrawami, takimi jak schabowy z modrą kapustą, żurek w chlebie czy pyra z gzikiem,
  • Umami Dumpling & Pasta Bar – nowoczesna restauracja z innowacyjnymi, azjatyckimi potrawami.

Panorama Racławicka – największy zabytek w Polsce

Idąc jednym z najpiękniejszych bulwarów Wrocławia (Bulwar Xawery Dunikowski), mijając Rynek, Galerię Dominikańską i Plac Targowy, dotrzemy do panoramy Racławic, jednego z największych dzieł sztuki w Polsce. Namalowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kozaków w XIX wieku. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w czasie powstania kościuszkowskiego. Jest to gigantyczny obraz o wymiarach 15 x 120 metrów, umieszczony w specjalnie zaprojektowanym budynku pod kopułą.

Ostrów Tumski – zabytkowa, magiczna część Wrocławia, gdzie czas się zatrzymał

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, założona w IX wieku. W Ostrowie Tumskim znajduje się wiele zabytków, m.in. katedra św. Jana Chrzciciela, katedra Marii Magdaleny, kościół św. Izaaka czy wieża ciśnień. To piękne miejsce, w którym można poczuć ducha przeszłości i zobaczyć wiele zabytków. Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz spotkać przebranego latarnika, który wieczorem zapala lampę gazową. To jedna z najważniejszych uroczystości we Wrocławiu.

Ogród Japoński – trochę kultury i sztuki

Po przybyciu do Hali Stulecia można odwiedzić także wrocławskie tereny zielone. Zrelaksować się można także w Parku Szczytnickim, największym w mieście terenie rekreacyjnym z wieloma mostami i stawami, czy w słynnym ogrodzie japońskim. Szczególnie polecamy wizytę pod koniec maja, kiedy kwiaty i rośliny są w pełnym rozkwicie.

Most Pokutnic we Wrocławiu

Z Mostu Pokutnic widać wrocławski Rynek, Wieżę Ratuszową, część kościoła św. Jerzego, a w oddali Ostrów Tumski, Komin Ciepłowni i Most Rędziński. Most Pokuty ma ciekawą legendę, a widoki z niego są niepowtarzalne. Most ten jest kładką dla pieszych łączącą wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Znajduje się na wysokości 45 m. To jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu i jedna z najpopularniejszych i obowiązkowych atrakcji.

Muzeum Narodowe Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada bogatą kolekcję sztuki od średniowiecza po współczesność. Można tu zobaczyć m.in. dzieła Matejki i Lucasa Cranacha Starszego. Różnorodność prac zgromadzonych w Galerii Narodowej we Wrocławiu jest imponująca. Wewnątrz budynku PL. Powstańcy Warszawscy mogą zobaczyć gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przejawów ludzkiego geniuszu, a także obrazy, rzeźby, instalacje oraz przykłady rzemiosła artystycznego i kostiumów. Koniecznie sprawdźcie tę atrakcję turystyczną we Wrocławiu.

Ogród Botaniczny Wrocław

Wrocławski Ogród Botaniczny został założony w 1811 roku i jest jednym z dwóch najstarszych tego typu ogrodów botanicznych w Polsce. Początkowa powierzchnia działki wynosiła 5 hektarów, a pierwszych 427 roślin zakupiono od rolników z Orešnicy. Ogród rozwijał się dynamicznie. W 1816 r. uprawiano tu 2000 roślin, zbudowano szklarnie i palmiarnie. W XIX wieku wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. ogrodnictwo uprawne, baseny dla tropikalnych roślin pływających i nie tylko. Kolekcja roślin została poważnie zniszczona podczas II wojny światowej. Ogrody ponownie otwarto w maju 1945 roku. Obecnie ma powierzchnię około 7,5 ha. 11,5 000 roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne. Odwiedzenie tej atrakcji we Wrocławiu szczególnie warto odwiedzić od maja do końca wakacji, kiedy rośliny kwitną w pełni.

Rynek we Wrocławiu

To serce Wrocławia tętniące życiem dniem i nocą. W centrum placu o powierzchni około 4 hektarów znajdują się Sukiennice i budynek Ratusza z 66-metrową wieżą, będący unikalnym zabytkiem europejskiej architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza Wrocławia mieści się obecnie Muzeum Miejskie. Przed fasadą wschodnią znajduje się wierna kopia średniowiecznego pręgierza, a przed fasadą zachodnią pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi kamienicami. To zdecydowanie TOP 10 atrakcji turystycznych Wrocławia. Musisz tu przyjechać!

Kolejkowo

Na Kolejkowie znajdują się setki samochodów, pociągów i innych pojazdów, a także ponad 4,5 tysiąca figurek ludzi i zwierząt. To tętniące życiem mini-miasto, w którym słońce wschodzi i zachodzi. Kolejkowo zajmuje powierzchnię ponad 700 metrów kwadratowych. Zbudowano kilkadziesiąt miniatur najsłynniejszych miejsc Wrocławia i Dolnego Śląska w skali 1:25. Wrocławskie wieżowce Manhattan, dom towarowy Solpol, Hotel Monopole, most, fragment Odry z łódkami i rowerami wodnymi oraz basen pubowy pod nabrzeżem Ur. Pan Bogusławski i goście zasiadający przy stole. W innym miejscu w Kolejkowie można zobaczyć Karpacz i Sinieszkę z charakterystycznymi spodkami obserwatorium. Schronisko „Szvaicharka” zna każdy, kto choć raz odwiedził Ludawy Janowickie. Oprócz tego pojawi się także wiele wiaduktów, tuneli, mostów i innych oryginalnych elementów dolnośląskiej architektury. Nazwa Kolejkowo jest obowiązkowa. Pociągi kursują po 800-metrowym torze z imponującą siecią zwrotnic, stacji, przejazdów kolejowych i punktów tranzytowych. Można tu zobaczyć także 280 nowoczesnych i zabytkowych samochodów, radiowozów, taksówek i tramwajów. Niektórzy ludzie jeżdżą na motocyklach, są też rowery typu tandem, na których jeżdżą księża i zakonnice.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Jedno z najważniejszych dzieł światowej architektury XX wieku. Tę atrakcję turystyczną Wrocławia zaprojektował wielki architekt Max Berg. Dzieło to powstało w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy upamiętniającej 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem. Ta wczesnomodernistyczna, żelbetowa konstrukcja z kopułą ma sklepiony sufit o średnicy 1,5 razy większej od kopuły rzymskiego Panteonu, a mimo to waży zaledwie 42 procent własnego ciężaru. W 2006 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W skład Hali Stulecia wchodzi także Pawilon Czterech Kopuł. Został zaprojektowany przez Hansa Poelziga i zbudowany w latach 1912-1913. W zmodernizowanym budynku mieściły się niegdyś wrocławskie studia filmów fabularnych, a obecnie mieści się w Muzeum Narodowym jedna z najciekawszych kolekcji współczesnej sztuki polskiej w kraju. Tuż obok Hali Stulecia, otoczona pergolą, znajduje się jedna z największych fontann multimedialnych w Europie.

Wrocławskie krasnale – atrakcje we Wrocławiu dla dzieci

A wszystkiego pilnują wrocławskie krasnoludki! Poznaj wrocławską społeczność krasnali, życzliwych i wesołych mieszkańców miasta spotkań. Na pewno znajdziesz kogoś, z kim możesz się zaprzyjaźnić.

Zapraszamy do Wrocławia! Musisz na pewno zwiedzić to piękne miasto. 

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.