slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Rekreacja

Dlaczego warto zwiedzić Pszczynę i okolice?

Dlaczego warto zwiedzić Pszczynę i okolice?

Pszczyna to urokliwe miasteczko położone w pięknej okolicy, otoczone lasami i wolno płynącą rzeką o tej samej nazwie. Przyciąga ono turystów wspaniałą architekturą i zabytkami. Nazywana Perłą Górnego Śląska Pszczyna jest miejscem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na historyczną atmosferę, ale także z uwagi na piękną, zieloną przyrodę oraz swobodną atmosferę. Położone z dala od wielkomiejskiego zgiełku okolice Pszczyny to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od codzienności i odkryć fascynujące atrakcje turystyczne. Miłośnicy historii i miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Pszczyna i okolice. Co warto zwiedzić w Pszczynie?

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Pszczynie, to zalecamy Ci, by rozpocząć zwiedzanie tego miasta od centrum (a konkretnie: od rynku). Stare miasto z rynkiem jest idealnym punktem wyjścia, oferując zwiedzającym niepowtarzalną atmosferę. W trakcie zwiedzania rynku odwiedź zachowany średniowieczny, tradycyjny rynek.

Sercem Starego Miasta jest ogromny rynek, uznawany za jeden z największych i najpiękniejszych w południowej Polsce. Otaczają go starannie odrestaurowane kamienice z XVIII i XIX wieku, a także neorenesansowy ratusz oraz kościół ewangelicki. Ta zabytkowa brama została zbudowana w stylu późnorenesansowym w 1687 roku i jest jednym z najstarszych budynków w mieście i najstarszym kompletnym elementem zespołu pałacowego (nie tylko, jeśli chodzi o okolice Pszczyny, ale także w odniesieniu do całej Polski).

Pszczyna i okolice. Warto zwiedzić również zamek

Największym skarbem Pszczyny jest oczywiście imponujący zamek. Zamek ten jest jedną z najpiękniejszych rezydencji na Górnym Śląsku i jednocześnie stanowi cenny zespół nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ten neobarokowy zamek jest jedną z niewielu europejskich rezydencji, która przetrwała wojnę bez szwanku. Jego początki sięgają połowy XV wieku, kiedy to siostrzenica króla Władysława Jagiełły wybudowała gotycką budowlę. Z biegiem lat zamek przechodził z rąk do rąk i zamieszkiwał go m.in. książę z rodu Piastów (książę z Opawy).

Podsumowując, Pszczyna i okolice to nie tylko zabytki, ale także piękne tereny przyrodnicze zachęcające do aktywnego wypoczynku. Region ten to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i przenieść się w czasie spacerując po zabytkowym rynku głównym i odkrywając tajemnice tego imponującego zamku. Dla tych, którzy szukają połączenia historii i natury, Pszczyna jest po prostu ciekawym rozwiązaniem.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.