slonecznawinnica.pl

– blog o winach, kuchni i turystyce

Rekreacja

TOP 10 miejsc na weekendowy odpoczynek w Krakowie. Wszystkie za darmo

TOP 10 miejsc na weekendowy odpoczynek w Krakowie. Wszystkie za darmo

Kraków to magiczne miejsce. Idealne na weekendowy wypad lub tygodniowy urlop. Dlatego wielu turystów odwiedza Kraków kilka razy w roku. Jeśli myślisz, że widziałeś już wszystko w okolicach Krakowa, w tym artykule znajdziesz sugestie, co warto tam zrobić.

Co warto odwiedzić w Krakowie?

Poza banalnymi miejscami: centrum Krakowa, kopiec Kościuszki, Zalew nowohucki, kopiec Kraka czy Rynku Głównego. Zdecydowanie watro zobaczyć jeszcze inne obiekty. Przejście ścieżkami i dolinami. Spacerować widokami. Spacer rowerowy też się przyda. 

Obiekty które zasługują waszej uwagi to:

 • Szlak Orlich Gniazd – znajduje się niedaleko Krakowa.
 • Klasztor Benedyktynów w Tyńcu, zwany także krakowskim Monte Cassino, to dawny klasztor benedyktynów położony w miejscowości Tyniec pod Krakowem, obecnie w dzielnicy Dębniki. Klasztor tyniecki to najstarszy zachowany klasztor w Polsce, założony ponad tysiąc lat temu. Zabytkowy obiekt jest udostępniony dla turystów, a klasztor można zwiedzać za niewielką opłatą. Zalecamy jednak skupić się na bezpłatnych atrakcjach i spacerach urokliwy skalistymi wzgórzami wzdłuż Wisły. Rozciąga się stąd piękna panorama Tyńca.
 • Opactwo Benedyktynów  – zachwyca pięknymi widokami, 
 • zamek Tenczyn w Rudnie – ruiny zamku Tenczyn w rudnie są bardzo znane, opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce. Zdecydowanie warto odwiedzić muzeum opactwa w tyńcu.  
 • Wawel – watro pospacerować wokół jego murów. Zamek Królewski to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Połączenie relaksu i zwiedzania brzmi jak idealny przepis na weekend. Jeśli chcesz cieszyć się architekturą i sztuką, nie wydając dużych pieniędzy na zwiedzanie, wycieczka na dziedziniec Zamku Wawelskiego będzie świetną opcją.
  Wspaniała atmosfera i świadomość, że jesteśmy na tej samej ziemi, po której chodzili najwięksi władcy Polski, dodaje nam adrenaliny. W przeszłości dwór królewski pełnił funkcję sygnaturową, często pełniąc funkcję amfiteatru i miejsca ceremonii dworskich. Obecnie wykorzystywany jest głównie w celach turystycznych i rekreacyjnych. Dziedziniec zamkowy jest także miejscem spotkań politycznych, a w 2016 roku odbyło się spotkanie papieża Franciszka z władzami polskimi. Odbywają się tu także koncerty i pokaz

Jakie są jeszcze popularne miejsca w Krakowie?

 • Park Jordana –  Park pod Błoniami w Krakowie to idealne miejsce dla dorosłych i dzieci. Na miejscu przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, w tym wodny plac zabaw i strefę wspinaczkową w hotelu . W parku znajduje się także wiele miejsc do uprawiania sportu. Na terenie obiektu znajduje się wiele boisk sportowych, w tym korty tenisowe, skatepark, siłownia plenerowa i bieżnia. Fani sportu pokochają Jordan Park. W parku można spotkać także niedźwiedzie, a zwłaszcza pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka, bohatera II wojny światowej adoptowanego przez polskich żołnierzy.
 • Nowa Huta – są tam różne boiska, alejki, plac zabaw. Jest to dzielnica Krakowa, która przyciąga turystów swoją ciekawą historią. 
 • Przylasek rusiecki – znajduje się tam jezioro na długości około 1 km,  PlażaorazkąpieliskowPrzylaskuRusieckimznajdujesięwdzielnicyNowaHuta. WypoczynkowyobszarPrzylaskuobejmuje26hektarów,anajegoterenieznajdująsięm.in. ścieżki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, liczne boiska oraz oczywiście kąpielisko. Co więcej, w Przylasku Rusieckim mieszczą się również tereny wędkarskie. Przylasek Rusiecki to atrakcyjne miejsce, które warto odwiedzić podczas ciepłego weekendu. Duży ośrodek rekreacyjny, plaża i malownicza promenada tworzą niepowtarzalną atmosferę, gdzie można odpocząć w otoczeniu przyrody przy filiżance pysznej kawy.
 • Park krajobrazowy dolinki Krakowskie – są tutaj dużo ścieżek spacerowych, warto udać się na spacer i zobaczyć liczne atrakcje, drewniane pomosty
 • Ojcowski park – to najmniejszy park narodowy w Polsce.

Życzymy miłego spędzania czasu w Małopolsce!

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paula. Miłośniczka podróży, pysznego jedzenia i Polskiej kultury. Od dzieciństwa lubiłam spędzać wakacje w różnych miejscach Polski. Dlatego teraz chciałabym przekazać Wam wiedze na ten temat.